Przejdź do treści

Rally CommunicationUMA motowizja.jpg

UMA

Ostatnie przygotowania do 21. Grand Prix Sopot - Gdynia

Trzech kandydatów do tytułu Mistrza Polski pojawi się w Sopocie, pasjonująca końcówka sezonu GSMP
opublikowano08.08.2018

 

 To wyścig dla szybkich, odważnych twardzieli – tak komentują rozgrywane w Sopocie wyścigi górskie zawodnicy. Po raz 21 najszybsi polscy kierowcy startujący w wyścigach górskich pojawią się w centrum Trójmiasta, żeby zmierzyć się z liczącą 3050 metrów trasą 21. Grand Prix Sopot – Gdynia, na której rozegrane będą 9 i 10 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski . To niezwykła okazja, nie tylko dla fanów sportów motorowych, do zobaczenia aut, których moc nierzadko przekracza 700 KM. Udział w wyścigu zapowiada cała polska czołówka; po 8 rundach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski szanse na tytuły mistrzowskie w klasyfikacji generalnej cyklu ma aż trzech kierowców: Mistrz Polski 2017 Waldemar Kluza ( Skoda Fabia), Michał Ratajczyk ( Mitsubishi Lancer) i debiutujący w tym sezonie Zakopiańczyk, Szymon Łukaszczyk ( Mitsubishi Lancer).  Tak więc nadmorski wyścig i kończące sezon rundy rozgrywane w Korczynie k. Krosna rozstrzygną o tym, kto stanie na najwyższym stopniu podium.

„Cieszę się, że Sopot i Trójmiasto po raz kolejny staną się nie tylko wakacyjną, ale i motoryzacyjno-sportową stolicą Polski. Jest to specyficzna jak dla kurortu dyscyplina sportu. Inne wyścigi górskie odbywają się na południu Polski z dala od dużych aglomeracji. Tutaj jest Trójmiasto i SOPOT, Monte Carlo skrojone na warunki polskie, a nasze zawody już po raz 21 przyciągają najlepszych polskich kierowców. Wierzymy, że jak zawsze kibice tłumnie będą dopingować kierowców. Liczymy na frekwencję zarówno motomaniaków, wczasowiczów, jaki i mieszkańców Trójmiasta, którzy chcą spędzić weekend w ciekawy sposób. Na pewno najmocniejsze i najszybsze samochody przyciągną wielu mężczyzn, ale liczę również na panie, które coraz częściej interesują się motoryzacją. Pragnę podziękować za wsparcie zawodów przez miasto Sopot, Urząd Marszałkowski, firmę Lellek prowadzącą Centrum Porsche Sopot, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku oraz Lotto. Jednak największe podziękowania należy skierować do Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego za wspieranie od 21 lat nadzwyczajnego wydarzenia samochodowych Wyścigów Górskich  nad  morzem  i  Prezydenta  Gdyni  Wojciecha  Szczurka, który  zdecydował o wyremontowaniu gdyńskiej części trasy wyścigu i dzięki tej inicjatywie nie tylko dla zawodników trasa będzie bezpieczniejsza, ale przede wszystkim dla tysięcy użytkowników codziennie pokonujących trasę dojazdu do Sopotu będzie zdecydowanie bardziej komfortowo i bezpiecznie”. – podsumował dyrektor zawodów Lesław Orski. 

Organizacja tak dużej imprezy w środku sezonu turystycznego to nie lada wyzwanie dla organizatorów z Automobilklubu Orski. Ponad 250 osób zaangażowanych będzie  w przeprowadzenie  imprezy, zabezpieczenie trasy wymaga użycia 10 kilometrów taśm, 100 płotków zabezpieczających i 400 specjalnie zmontowanych z opon słupków energochłonnych.

Podczas 21. Grand Prix Sopot – Gdynia nie może zabraknąć zawodników z Wybrzeża. Na starcie pojawi się rodzinny klan Myszkierów: Wojciech startujący VW Golfem w GSMP Samochodów Historycznych, Tomasz (Skoda Fabia WRC) oraz senior Tadeusz , którego na co dzień już nie oglądamy już na trasach wyścigów górskich i torowych. Piotr Zaleski z Gdańska po raz kolejny zaprezentuje nie oglądane w tym sezonie piękne Porsche 911, obejrzymy także Krzysztofa Orskiego syna twórcy sopockich wyścigów, znanego kierowcę rajdowego Lecha.

UMA

Po wprowadzeniu na trasie tzw. szykan, ograniczających prędkości na prostych odcinkach, obecny rekord należy do Waldemara Kluzy i wynosi 1:24,243 s.

Harmonogram wyścigu

17.08 piątek

14.00 – 19.00 Odbiór Administracyjny i Badanie Kontrolne Sopot Skwer Kuracyjny

18.08 sobota

09.00 -  Odprawa z zawodnikami ( linia startu)

09.30 -  Podjazd Zapoznawczy 9 Rundy GSMP

30 minut po zakończeniu Podjazdu Zapoznawczego: 1 Podjazd Treningowy

30 minut po zakończeniu 1 Podjazdu Treningowego: 2 Podjazd Treningowy

14.00 1 Podjazd Wyścigowy 9 Rundy GSMP

30 minut po 1 Podjeździe Wyścigowym: 2 Podjazd Wyścigowy 9 Rundy GSMP

 

19.08 niedziela

09.30 – 1 Podjazd Treningowy

30 minut po zakończeniu 1 Podjazdu Treningowego: 2 Podjazd Treningowy

12.30 – 1 Podjazd Wyścigowy 10 Rundy GSMP

30 minut po 1 Podjeździe Wyścigowym: 2 Podjazd Wyścigowy 10 Rundy GSMP

Po wjeździe ostatniego zawodnika do Parku Zamkniętego: Ceremonia wręczenia nagród ( Rondo ul. Kolberga).

 

Więcej informacji: strona http://www.akorski.pl/gsmp/  oraz na oficjalnej  stronie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski: www.gsmp.pzm.pl. Na obu portalach śledzić będzie można wyniki online, przygotowywane przez portal www.wynki-online.pl  oraz internetową relację telewizyjną z trasy.

 

fot. Agnieszka Wołkowicz