Przejdź do treści

Rally CommunicationUMA motowizja.jpg

uma

56 ZAWODNIKÓW ZAKOŃCZY SEZON W KORCZYNIE

56 kierowców zgłosiło się na 16 Wyścig Górski Prządki, który zakończy sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.
opublikowano24.09.2019

56 kierowców zgłosiło się na 16 Wyścig Górski Prządki, który zakończy sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Oprócz nich, w zawodach organizowanych przez Automobilklub Małopolski Krosno wystartuje także 12 zawodników - amatorów, biorących udział w równolegle rozgrywanych 3 i 4 Rundzie Mistrzostw Podkarpacia w Jeździe na Regularność.

Po raz kolejny zawody rozgrywane na trasie Korczyna – Czarnorzeki będą bardzo pasjonujące: na liście zgłoszeń finałowych rund GSMP znaleźli się zarówno kierowcy, którzy już zapewnili sobie tytuły mistrzowskie sezonu, jak i ci, którzy jeszcze rywalizować będą o miejsca na podium w grupach i klasach.

Listę zgłoszeń otwiera Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer Evo V AMS), który dziewięcioma zwycięstwami zapewnił już sobie tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej samochodów Kat I i II „ z dachem”. Za jego plecami o miejsca na podium generalki  ścigać się będą kierowcy z grupy SC („supercars”) Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer) i Dubai (Mitsubishi Lancer Bergmonster) oraz, wciąż mający arytmetyczne szanse na sklasyfikowanie w pierwszej trójce Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC), Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer)  i Waldemar Kluza (Skoda Fabia). Myszkier, liderujący w Grupie E 1 ma za plecami Ratajczyka, tracącego 30 punktów, musi więc dojeżdżać do mety w czołówce tej grupy, żeby zdobyć tytuł mistrzowski. Za nimi w grupie znajduje się pewien już swojego miejsca na koniec sezonu Gabriel Kubit (Honda Integra), który już wygrał klasyfikację kierowców aut napędzanych na jedną oś, zdobywając – jak dotychczas – komplet punktów.

W Grupie A także nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć w zmaganiach o tytuł mistrzowski. Jak na razie prowadzi Roman Baran (Mitsubishi Lancer), szanse na wygraną ma wciąż Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer).

Ciekawy pojedynek o drugie miejsce w narodowej grupie A/PL stoczą w Korczynie jeżdżący Mitsubishi Lancerem Marcin Dopierała i Maciej Serafin, dysponujący Renault Clio.

W najpopularniejszej krajowej  grupie E 0 także czeka nas ciekawy pojedynek. Aby zachować pierwsze miejsce lider grupy – Janusz Grzyb (Honda Civic Type R FN2) nie może stracić zbyt wielu punktów do zajmujących kolejne miejsca Pawła Frączka (Honda Civic Type R) i Piotra Staniszewskiego (Honda Integra).

Grupę N – aut produkcyjnych reprezentować będzie jedynie Leszek Orzechowski (Seat Ibiza Cupra TDI).

Wśród zawodników pojawi się jedyna kobieta startująca w GSMP 2019 – Anna Gańczarek-Rał (Fiat Cinquecento). Marcin Kacperek, tegoroczny Mistrz Polski GSMP Hist. Tym razem zgłosił swoje BMW 318 is w kategorii aut współczesnych – klasie A/PL -2000.

 

Marcin Fiejdasz, Dyrektor 16 Wyścigu Górskiego Prządki:

Po raz kolejny Automobilklub Małopolski Krosno otwiera i zamyka sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Zaczęliśmy międzynarodowymi wyścigami w Załużu, będącymi także Rundami FIA IHCC – Pucharu FIA w Wyścigach Górskich i FIA CEZ – Mistrzostw Europy FIA Strefy Centralnej a kończymy Wyścigiem Górskim Prządki. Obie imprezy co roku są bardzo wysoko oceniane przez władze FIA – Międzynarodowej Federacji Samochodowej i Polskiego Związku Motorowego.
Cieszę się bardzo, że po raz kolejny w Korczynie pojawią się czołowi zawodnicy wyścigów górskich, a w szczególności ci, którzy mimo iż  zapewnili już sobie tytuły mistrzowskie w sezonie 2019, wystartują także  w tym wyścigu. To Ich podziękowanie dla wszystkich Kibiców, którzy towarzyszyli kierowcom w tym roku.  

Wyścig Górski Prządki organizowany jest po raz 16 – ty i jest jedną ze sportowych wizytówek Podkarpacia. Organizacja tego typu wydarzeń wymaga ogromnego zaangażowania zarówno krośnieńskich działaczy sportowych jak i współpracujących z nami innych automobilklubów, samorządów, służb mundurowych i firm i osób prywatnych które nas wspierają. Wyścig i związane z nim utrudnienia w ruchu spotykają się co roku z życzliwością Mieszkańców; mam nadzieję, że stwarzane co roku przez zawodników widowisko i przyjazd tysięcy Kibiców, którzy po tak gościnnym przyjęciu chętnie powracają w nasze piękne okolice rekompensują te niedogodności.   Pragnę wszystkim za to serdecznie podziękować.

 

Trasa 16 Wyścigu Górskiego Prządki liczy 4 540 metrów, jej rekordzistą z czasem 1:48,902 jest ubiegłoroczny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Michał Ratajczyk.

Zawody rozpoczną się w piątek 27 września Badaniem Kontrolnym przeprowadzanym na Rynku w Krośnie. W sobotę 28.09  i niedzielę 29.09 podjazdy treningowe będą się rozpoczynać na Rynku w Korczynie o godz. 8.30, zaś wyścigowe zaś podjazdy wyścigowe o godz. 14.00 (sobota) i 13.00 (niedziela). W sumie kibice obejrzą zawodników na trasie aż 9 razy.

Jak co roku organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno przygotowali szereg atrakcji dla kibiców. Po raz kolejny stawiają na rodzinne kibicowanie zawodom. Obejrzeć będzie można galerię aut znanych z popularnych kreskówek czy pojazdów, jakimi jeździły największe gwiazdy filmowe. Posilić się będzie można w licznych FoodTruckach, do miejsc kibicowania na trasie wyścigu dowozić będą specjalne busy.

 

Więcej Informacji dotyczących wyścigu znaleźć można na stronach www.automalop.pl www.gsmp-korczyna.cba.pl www.gsmp.pzm.pl  W trakcie zawodów wyniki online znaleźć można na oficjalnej stronie wyścigu oraz na www.wyniki-online.pl
 

Patronat nad 16 Wyścigiem Górskim Prządki objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Fot.: Agnieszka Wołkowicz/Agencja UMA