Przejdź do treści

Rally CommunicationUMA motowizja.jpg

UMA

„Górale” kontra „Rajdowcy” – 61 zgłoszeń do Platinum 3. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza - NEWS AKTUALIZOWANY

Już tradycyjnie sezon motorsportowy rozpocznie się w Wieliczce podczas rozgrywanego tam od 2007 roku Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. 3 lata temu impreza zmieniła charakter na bardziej rajdowy co zaowocowało zwiększeniem frekwencji startujących. Memoriał niezmiennie staje się corocznie areną do rywalizacji zawodników startujących w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
opublikowano02.04.2019

Już tradycyjnie sezon motorsportowy rozpocznie się w Wieliczce podczas rozgrywanego tam od 2007 roku Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.
3 lata temu impreza zmieniła charakter na bardziej rajdowy co zaowocowało zwiększeniem frekwencji startujących. Memoriał niezmiennie staje się corocznie areną do rywalizacji zawodników startujących w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

W tym roku zgłosiło się w sumie 61 załóg. To rekordowa stawka uczestników w 13-letniej historii tej imprezy – mówi Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego i zarazem dyrektor Memoriału. 

Wśród zgłoszonych załóg są m.in. Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym w Fordzie Fiesta R5. Łukasz Byśkiniewicz w Hyundaiu i20 R5 zgłosił się ze swym nowym pilotem, bardzo doświadczonym Zbigniewem Cieślarem z Wisły. To czołowe załogi rajdowe. Ale „jedynką” listy zgłoszeń jest „góral” Waldemar Kluza; wieliczanin pojedzie Mitsubishi Lancerem z Bartoszem Herbanem. Kolejni doświadczeni reprezentanci tej dyscypliny to m.in. Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer, pilot Jarosław Zawadzki) czy Tomasz Fliśnik (także Lancer, pilot Marcin Roik). Wymienieni są zgłoszeni w klasie 3.

uma kluza

W klasie 2 atrakcją będzie start węgierskiej załogi w Fordzie Fiesta R2; w roli kierowcy Adrienn Vogel, uczestniczka polskiej pucharowej serii wyścigowej KIA Picanto, którą będzie pilotowała Ivett Notheisz. Stawkę zgłoszeń w klasie 1 otwierają dwa Peugeoty 208 R2: Marcin Wrona z Bogusławem Browińskim oraz Jan i Monika Chmielewscy.

20 załóg będzie w ramach Memoriału współzawodniczyć o punkty klasyfikacyjne do rozgrywanego w tym sezonie po raz pierwszy Historycznego Pucharu Południa. Wśród nich będą m.in. Grzegorz Olchawski z Łukaszem Wrońskim (Audi Quattro A2) oraz Marek Suder z Jakubem Matyjewiczem (Ford Sierra Cosworth). Ważne, że Historyczny Puchar Południa zyskał tytularnego sponsora – spółkę GO+ Cars.

uma

Interesująco wygląda również zestawienie załóg w samochodach funkcyjnych, poprzedzających kolumnę zawodników. W jednej z „zerówek” zobaczymy Artura Prusaka, mistrza świata w rajdach nowych energii FIA. Stale mieszkający w Paryżu mistrz zasiądzie za kierownicą Tesli 3. W innych autach funkcyjnych w roli pilotów pojawią się skoczkowie narciarscy Maciej Kot i Kuba Wolny.

W jeździe pokazowej wystąpią mistrzowie Europy z roku 1997, Krzysztof Hołowczyc z Maciejem Wisławskim (Subaru Impreza 555) – przypomina Andrzej Garycki, wicedyrektor Memoriału. Do Wieliczki zawitają również specjalni goście zagraniczni, w tej liczbie bardzo u nas popularny Francuz Bryan Bouffier (trzykrotny mistrz Polski z lat 2007, 2008, 2009, mistrz Francji na asfaltach 2010, w Rajdzie Monte Carlo zwycięzca w roku 2011 i drugi w RMC 2014) oraz czołowy uczestnik mistrzostw USA, Piotr Fetela, pochodzący ze Szczucina na Powiślu Tarnowskim. Ze słowackiego Popradu przyjedzie Emil Horniaczek, który w ciągu sezonów 1998-2001 dwunastokrotnie pilotował Janusza Kuliga w rajdach w Czechach, Słowacji i Słowenii.

Pojawi się także kolekcja historycznych aut związanych ze startami Janusza, a w niej będzie m.in. replika Renault Clio Maxi (własność braci Bębenków), replika Forda Escorta WRC (Marek Suder) i Forda Focusa WRC (Marek Handwerker).

Lista zgłoszeń do Memoriału

Lista zgłoszeń do Memoriału HPP
 

Harmonogram zawodów (2019-04-02)
Mapa OS 1, 3 - Podolany (4.34km) (sobota)
Mapa OS 2, 4 - Sawa (7.40km) (sobota)
Mapa OS 5, 6 - Wieliczka - Rynek (1.80km) (sobota)
Mapa OS 7, 8 - Wieliczka Solne Miasto (2.25km) (niedziela)

Program

Miejsce i termin rajdu
Wieliczka 05-07.04.2019

Badanie kontrolne BK-1
Miejsce: Wieliczka, ul.Żeromskiego 1 - Hotel Turówka
Czas: piątek 05.04.2019, godz. 16.00 - 21.00 (wg. harmonogramu)

Otwarcie parku serwisowego
05.04.2019 wjazd od godz. 15.00
Wieliczka parking ul.Dembowskiego

Publikacja listy startowej do Rajdu
Miejsce: Biuro Rajdu - Wieliczka ul.Kościuszki 15 Solne Miasto
Czas: piątek 05.04.2019, godz. 22.00

Zapoznanie z trasą OS 1, 2, 3, 4
Czas: sobota 06.04.2019, godz. 08.00 - 11.00
Start I zawodnika Etap 1 sekcja 1
Miejsce: Wieliczka ul. Dembowskiego – wyjazd z parku serwisowego
Czas: sobota 06.04.2019, godz. 12.00

Zorganizowane zapoznanie z trasą OS 5,6
Czas: sobota 06.04.2019, godz. 17.30

Zorganizowane zapoznanie z trasą OS 7, 8
Czas: niedziela 07.04.2019, godz. 9.00-10.00

Rozdanie nagród
Miejsce: Wieliczka ul.Kościuszki 15 Solne Miasto
Czas: niedziela 07.04.2019, godz. 14.45

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

uma

 

Tomasz Fliśnik Mitsubishi Lancerem w nowych barwach – start sezonu w Memoriale Kuliga i Bublewicza

 

Rozgrywany nieprzerwanie od 2007 roku Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza już przez ponad dekadę wyznacza początek sezonu sportów samochodowych w Polsce. Impreza zrodzona dla upamiętnienia dwóch legendarnych polskich kierowców rajdowych doczekała się trzynastej edycji. Platinum 3. Rajd Memoriał odbędzie się w najbliższy weekend, a bazą zawodów będzie oczywiście Wieliczka.

 

W dniach 5-7 kwietnia sezon zainauguruje także Tomasz Fliśnik, który w swojej domowej imprezie pojawi się za kierownicą Mitsubishi Lancera, doskonale znanego kibicom z tras Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Reprezentant zespołu Metro Motorsport drugi raz zmierzy się z odcinkami Memoriału. W 2012 roku w Oplu Astra GSI finiszował na trzecim miejscu w klasie 2. Za kilka dni zadebiutuje w samochodzie z napędem na cztery koła i w najmocniejszej klasie. Tym razem na fotelu pilota zobaczymy Marcina Roika, zeszłorocznego II wicemistrza w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Śląska.

 

Duet, w swoim pierwszym wspólnym starcie, będzie miał do pokonania blisko 40 km odcinków. W harmonogramie znalazło się w sumie 8 prób, rozdzielonych na dwa dni rywalizacji. Organizator przygotował takie klasyki, jak nocny przejazd Rynku w Wieliczce czy niedzielny odcinek obok Solnego Miasta, ale jednocześnie nie zabraknie w programie niespodzianek. Nowa konfiguracja trasy poprowadzi między innymi przez Łapanów – rodzinną miejscowość Janusza Kuliga. Symbolicznych akcentów nawiązujących do dwóch rajdowych ikon będzie znacznie więcej. Warto zarezerwować sobie czas i przyjechać w ten weekend do Wieliczki, na święto motorsportu.    

 

Tomasz Fliśnik: „Jestem bardzo szczęśliwy z perspektywy powrotów na odcinki Memoriału, od pierwszego startu, który był dla mnie niesamowitym przeżyciem, wiele razy miałem w planach
tutaj wrócić. Teraz uda się to zrealizować i to za kierownicą Lancera. Pierwszy rajd w samochodzie 4WD to duże wyzwanie, zwłaszcza w domowej imprezie, ale wiem, że mamy mocny skład i samochód perfekcyjnie przygotowany przez stajnię High Tec. Możliwość startu w Memoriale wspólnie z ludźmi, którzy wiele lat współpracowali i walczyli na odcinkach wspólnie z Januszem, to dla mnie ogromne wyróżnienie.

 

Doskonały zespół to jedno, ale start nie doszedłby do skutku, gdyby nie zaangażowanie naszych partnerów. Z dumą mogę ogłosić, że do tego sezonu ruszymy jeszcze mocniejsi, dzięki wsparciu silnych sponsorów. Do Metro Motorsport dołączają OPTIPAY – twórcy platformy płatności bezgotówkowych dla kierowców, ISTOBAL - lider w projektowaniu, produkcji i sprzedaży urządzeń do mycia i pielęgnacji samochodów, firma ISTOSERWIS zajmująca się kompleksową obsługą i serwisem myjni samochodowych oraz producent skrzyń sekwencyjnych XSHIFT.

 

Z Marcinem pojadę po raz pierwszy, ale liczę na to, że ta współpraca będzie kolejnym cennym doświadczeniem. Staniemy do walki w Wieliczce przede wszystkim po ogromne emocje, ale też po naukę, która zaprocentuje w górach i kolejnych rajdach. Przed nami jeszcze ostatnie testy, żeby dopracować ustawienia i „rozgrzać się” po zimowej przerwie, a potem odliczamy już ostatnie godziny do startu. Wspólnie z OPTIPAY, ISTOBAL, ISTOSERWIS, HIGH TEC, DELIKATESY METRO, XSHIFT i Buchti.pl Promotion zapraszamy na 3. Rajd Memoriał.

 

Marcin Roik: „Dzięki zaproszeniu Tomka będę mógł nie tylko wsiąść do tak kultowej rajdówki, jaką jest Mitsubishi Lancer Evo VI, ale też wrócić na odcinki specjalne wokół Łapanowa. Miałem tutaj okazje się ścigać jeszcze w latach kiedy odbywał się Rajd Krakowski. Wszyscy, którzy znają tamte trasy, albo specyfikę prób Rajdu Ziemi Bocheńskiej wiedzą, że będzie to wymagające zadanie. W Memoriale pojadę po raz pierwszy, więc jest to dla mnie tym większe wyróżnienie. Jestem pewny, że wywalczymy cenny wynik w tej bliskiej sercu każdego kibica rajdów imprezie. Zapraszam na odcinki i trzymajcie mocno kciuki!

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
uma

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

100 % Rzeszowska Załoga Rajdowa, młodość i doświadczenie!

Po udanym sezonie 2018 i przerwie zimowej pora rozpocząć ściganie w roku 2019. Inauguracją startów Marcina Wrony i Bogdana Browińskiego będzie udział w 3. Memoriale im. Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce. Rajd rozpoczyna się w sobotnie popołudnie, a pierwsze 4 odcinki rozegrane będą w okolicach Łapanowa i Gdowa. Ostatnie dwa oesy sobotniego etapu to dwukrotnie przejeżdżana wieczorna próba w sercu Wieliczki. Rajd kończy OS Solne Miasto również pokonywany dwa razy przez załogi w niedzielne południe.

Marcin Wrona:
Cieszę się, że w tym roku będę miał możliwość wziąć udział w Memoriale Kuliga i Bublewicza. Jest to dla mnie kolejna szansa na budowę rajdowego tempa i pokonanie kolejnych kilometrów. W mojej klasie mam paru bardziej doświadczonych ode mnie rywali, więc nie nastawiam się na zwycięstwo, ale będę walczył o jak najlepszą lokatę. Razem z Bogdanem chcielibyśmy pojechać równy, czysty rajd i zebrać jak najwięcej doświadczenia, ale również uczcić pamięć wspaniałych kierowców – Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Memoriał mamy poprzedzony solidnymi testami naszego Peugeot 208 R2 i mam nadzieję, że uda nam się szybko zaadoptować za kierownicą naszego „lwa”.

Bogdan Browiński:
Dla mnie będzie to już kolejny start w Memoriale w Wieliczce i 85 w mojej karierze pilota, ale pierwszy z Marcinem. Będę starał się mu pomóc oraz przekazać swoje rajdowe doświadczenie podczas całego weekendu. Będzie to świetna okazja by poćwiczyć jazdę na opis, z którą Marcin nie miał dużo styczności do tej pory bo większość swojej kariery przejeździł w wyścigach górskich. Mam nadzieję, że na testach dojdziemy do porozumienia z nowym autem, dobierzemy odpowiednie ustawienia i  wspólnie będziemy dobrze się bawić.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

uma

 

„1” na jubileusz – Waldemar Kluza otworzy stawkę

w swoim dziesiątym starcie w Memoriale

 

W najbliższy weekend Wieliczka stanie się centrum polskiego motorsportu. 13 edycja Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza zapowiada się wyjątkowo widowiskowo. Pierwsze emocje przyniosła publikacja listy zgłoszeń. W sobotnie południe do rywalizacji ruszy łącznie 61 załóg, a tak licznej obsady w historii zawodów jeszcze nie było. Kibiców z Wieliczki z pewnością ucieszyła informacja, że pierwszy numer startowy otrzymał Waldemar Kluza. Zwycięzca Memoriału z roku 2017 będzie świętował cenny jubileusz , na który przygotował też wyjątkową niespodziankę. Po raz pierwszy od sezonu 2013 powalczy o zwycięstwo za kierownicą Mitsubishi Lancera Evolution. To właśnie takim samochodem rozpoczął swoją sportową karierę. Od Wyścigu Górskiego Prządki 2010 wystartował Lancerem w 38 rundach GSMP, 28 razy stawał na podium, w tym dwunastokrotnie na najwyższym stopniu (w grupie N, Open i klasyfikacji generalnej). Połowę ze swoich startów w Wieliczce też zapisze na swoje konto właśnie tym modelem spod znaku “trzech diamentów”.

 

Załogę biało-żółtego Evo w barwach ROWE Motor Oil, Stalco, Jania Construction, GT-Bergmann i AutoCzesciValdi.pl utworzy dwóch doświadczonych „górali”. Obok Kluzy, na fotel pilota wsiądzie Bartosz Herban. Za obsługę serwisową odpowiadać będzie cieszyńska stania Car Speed Racing, również doskonale znana kibicom wyścigów górskich. Co ciekawe, będą to pierwsze zawody, w których widzowie będą mogli kibicować dwóm braciom Kluza. Grzegorz zadebiutuje w Renault Clio w Klasie 2 i tym samym zasili liczną reprezentację lokalnych zawodników.  

 

Pierwszy z ośmiu odcinków specjalnych wystartuje w sobotę, kilka minut przed 12:30. Od 19:00 załogi ruszą do widowiskowej nocnej próby na wielickim Rynku. Na niedzielę zaplanowano dwa finałowe przejazdy wracającego do harmonogramu Solnego Miasta. Ceremonię mety 3. Rajdu Memoriał przewidziano na niedzielę, od 12:40.    

 

Waldemar Kluza: „W tym roku minie dziesięciolecie mojej przygody z Memoriałem. Startowaliśmy tutaj z różnym szczęściem, ale z każdym rokiem towarzyszą mi ogromne emocje. Jestem dumny, że znów staje na starcie w Wieliczce i mogę mieć swój wkład w to święto sportu. Jak pokazuje tegoroczna lista zgłoszeń, nasza domowa impreza znów rośnie w siłę.

 

W ten weekend wracam za kierownicę Mitsubishi. Ten egzemplarz miał być przede wszystkim treningówką, ale cały zespół od kilku miesięcy mocno pracował nad przygotowaniami i stworzyliśmy naprawdę świetny samochód. Rywali będziemy mieć naprawdę silnych, ale numer startowy zobowiązuje, więc razem z Bartkiem i z partnerami ROWE Motor Oil, Stalco, Jania Construction, GT-Bergmann, AutoCzesciValdi.pl, Rally-Tech, Car Speed Racing, UMA Fotografia i Buchti.pl Promotion, jesteśmy mocno zmotywowani do walki o zwycięstwo.

 

Perspektywa powrotu do Evo, na klasyczne odcinki Memoriału i nowe wymagające próby, wspólny start z Grześkiem i okazja zmierzenia się z Danielem Stawiarskim, z którym wygraliśmy wspólnie w 2017, to tylko część sportowych „smaczków” tej jedynej w swoim rodzaju imprezy. Dziękuje całemu zespołowi za wsparcie, że ponownie mogę tu być. Was też nie może zabraknąć. Widzimy się na odcinkach i w strefie serwisowej.”