Przejdź do treści

Rally CommunicationUMA motowizja.jpg

uma

Czarna Góra – mistrzowski weekend Szymona Łukaszczyka

Dwunastu z czternastu zaplanowanych na ten rok rund, potrzebowaliśmy, aby poznać nowego Mistrza Polski w wyścigach górskich.
opublikowano12.09.2019

Dwunastu z czternastu zaplanowanych na ten rok rund, potrzebowaliśmy, aby poznać nowego Mistrza Polski w wyścigach górskich. Po najcenniejszą koronę GSMP 2019 sięgnął Szymon Łukaszczyk, a dokonał tego już w swoim drugim pełnym sezonie startów. W drodze po tytuł wygrał aż 9 wyścigów i 10 razy stał na podium. Po dwa ostatnie zwycięstwa sięgnął w miniony weekend na trasie w Czarnej Górze. (6-8 września).

Warunków, w jakich zawodnikom przyszło się mierzyć w Siennej, dawno nie oglądaliśmy w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Mocne opady deszczu połączone z mgłą ekstremalnie podniosła poziom trudności. Ciężko znaleźć kierowcę, który przez dwa wyścigowe dniu ustrzegłby się przygód. Zawodnicy dysponujący samochodami o największych mocach, na śliskim i mokrym asfalcie mieli szczególnie wymagające zadanie.

Trzeba pamiętać, że dla kierowcy z Zakopanego był to jednocześnie debiut na trasie w Siennej, a więc  wypracowany wynik zasługuje na tym większe uznanie. W sobotnich treningach Szymon przede wszystkim uczył się trasy, ale w podjazdach wyścigowych już w pełni włączył się do rywalizacji. Po pierwszym przejeździe prowadził o 1,653 sekundy nad kolegą z zespołu AMS Stopka Race & Rally Car Service, Dubai-em i o ponad 2 sekundy nad Andrzejem Szepieńcem, a więc dwoma bezpośrednimi konkurentami z klasyfikacji generalnej. W finałowym podjeździe Łukaszczyk jeszcze mocniej podkręcił tempo i nikt już nie był w stanie zagrozić mu w sięgnięciu po zwycięstwo. Szepieniec, drugi w wynikach, stracił do lidera ponad 6,3 sekundy Trzeci na mecie, ze stratą blisko 13 sekund,  był kierowca Skody Fabia WRC – Tomasz Myszkier.

W niedzielę opady deszczu zelżały, ale rywalizacja wcale nie stała się łatwiejsza. Z czterech zaplanowanych podjazdów Szymon wygrał po jednym treningu i wyścigu, ale co ważniejsze, za każdym razem meldował się w czołowej dwójce. Walka była niezwykle zacięta i trwała do ostatniego metra finałowego podjazdu. Jako lider, w ostatnim przejeździe atakował Tomasz Myszkier, ale Zakopiańczyk postawił wszystko na jedną kartę i odzyskał prowadzenie z nawiązką 0,952 sekundy. Wynik 1:34,359 był jednocześnie najlepszym czasem weekendu, osiągniętym na trasie w Siennej, na nowym asfalcie i w lekko zmodyfikowanej konfiguracji. Szymon Łukaszczyk, na pożegnanie z Czarną Górą powiększył swój dorobek punktowy do imponujących 195 punktów, a dzięki wywalczeniu piątego zwycięstwa z rzędu, może być pewnym tytułu Mistrza Polski GSMP 2019. Kibice będą mieć jeszcze okazję, żeby świętować sukces, ponieważ kierowca Mitsubishi Lancera Evo V AMS nie zamierza zrezygnować ze startu Korczynie, na którą zapraszamy już za niewiele ponad dwa tygodnie, od 27 do 29 września.

 

Szymon Łukaszczyk: Wyścig Czarna Góra na zawsze zostanie w mojej pamięci. Przede wszystkim dlatego, że zapewnił nam upragniony tytuł, ale również ze względu na warunki atmosferyczne. Myślę, że wielu bardziej doświadczonych kolegów, którzy mogą się pochwalić dłuższym stażem w GSMP nie pamięta takiej pogody. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że więcej wysiłku kosztowała nas walka o utrzymanie się na śliskiej drodze, albo odnalezienie punktów hamowania w gęstej mgle, niż realna walka z czasem.

 

Wyzwanie momentami było naprawdę ekstremalne, ale tym bardziej dziękuje chłopakom za piękną rywalizację. Nie było łatwo, zwłaszcza w niedzielę, gdy awarii uległa turbina i wydawało się, że nie pojedziemy dalej. Jedyną możliwością było zmniejszenie mocy i ograniczenie maksymalnych obrotów silnika. Rozwiązanie dało efekty, zespół spisał się na medal, a ten weekend wieńczy całą ciężką pracę dwóch ostatnich sezonów. Zabieramy z Siennej to co najcenniejsze i możemy świętować, ale to była też dla nas ogromną nauka i cenne doświadczenie. Myślami jesteśmy na wyścigu Prządki, gdzie w 2017 rozpoczęła się cała wyścigowa przygoda, więc nie może nas tam zabraknąć.

Ogromne podziękowania dla wszystkich partnerów Tatra Invest, AMS Stopka Race & Rally Car Service, 4Turbo, Buchti.pl Promotion, IGLOO, MILOO Lighting, TimeCare oraz iRace. Szczególnie dziękuje kibicom za gorący doping, a organizatorom oraz sędziom za cały trud w przeprowadzenie i zabezpieczenie zawodów. Mam nadzieję, że uda mi się podziękować Wam wszystkim, wynikiem wywalczonym na zakończeniu sezonu w Korczynie. Do zobaczenia!