Przejdź do treści

Rally CommunicationUMA motowizja.jpg

Roman Baran - Wyścig Górski Banovce 2023

Wyścig Szczawne – Roman Baran przed debiutem na wagę podium GSMP

opublikowano14.09.2023

Sezon nieubłaganie zbliża się do wielkiego finału, ale w przypadku Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, najbliższy weekend (15-17 września 2023), będzie jedyny w swoim rodzaju. Nigdy wyścigi górskie nie gościły dotąd na trasie Szczawne–Kulaszne) – co czyni walkę o tytuły jeszcze bardziej emocjonującą.

Wśród 62 zgłoszonych zawodników, do 1. Wyścigu Szczawne, przygotowuje się również Roman Baran – jeden z najbardziej doświadczonych kierowców w stawce polskich „górali”. Reprezentant Rzeszowa kończy swój 22 sezon startów w GSMP z tytułem mistrza Polski w Klasie 3B i ośmioma wygranymi rundami na koncie, ale to nie jedyny sukces, jaki może mu przynieś 2023 rok. Kierowca białego Mitsubishi Lancera Evo jest jednym z sześciu, którzy na dwie rundy przed końcem, mają szansę stanąć na podium klasyfikacji generalnej w Kategorii 1 (samochodów wyścigowych z nadwoziem zamkniętym). Aktualnie czwarty w stawce, ma 8,5 punktu straty do podium i rywala (Sebastian Stec, Mitsubishi Lancer Evo). Cały czas musi jednak pamiętać o konkurentach za swoimi plecami – Robercie Sługockim (Mitsubushi Lancer Evo, 87,5 pkt) oraz Gabrielu Kubicie (Lotus Exige KMS, 86,5 pkt). To najlepsza gwarancja, że w ostatniej odsłonie GSMP 2023 nie zabraknie mocnych wrażeń.

Trasa 1. Wyścigu Górskiego Szczawne liczy 2520 metrów, co czyni ją najkrótszą w sezonie 2023, ale zdecydowanie nie najłatwiejszą. Szybka, dynamiczna będzie wymagać jazdy z maksymalnymi prędkościami i dużym zapasem odwagi – zwłaszcza, że jej charakterystyka jest nowa dla całej stawki. Kluczem do zwycięstwa będzie mocne przepracowanie treningów – pod kątem ustawienia samochodu i wybrania optymalnego toru. Tradycyjnie, w harmonogramie znalazło się osiem podjazdów, po dwa treningi i dwa podjazdy wyścigowe, na każdą rundę. Piątek to oczywiście część administracyjna i badanie kontrolne samochodów. Historycznych, pierwszych zwycięzców wyścigu i komplet mistrzów Polski, poznamy w niedzielne popołudnie.

 

Roman Baran: Nadszedł ten trudny moment, gdy musimy się żegnać z sezonem i sportową rywalizacją. Mamy co świętować, ale żeby wrócić do domu z pełną satysfakcją, musimy stoczyć jeszcze jeden ważny pojedynek. Mistrzostwo Polski w Klasie 3B, było dla naszego zespołu ważnym celem, ale dobre wyniki dają nam szansę by powalczyć w klasyfikację generalną. Patrząc na specyfikę trasy, na pewno jest ona lepiej skrojona pod najmocniejsze samochody. Będziemy mieć w ten weekend wymagających rywali, ale trzeba zaryzykować. Wszyscy pojedziemy po raz pierwszy, a to wyrównuje szanse.

Bardzo liczymy na Wasz doping, a tym startem chcemy podziękować, wszystkim, którzy nas wspierali – sponsorom, partnerom, członkom zespołu i ich rodzinom, za zaangażowanie i zaufanie. Serdecznie Was zapraszam na 1. Wyścig Górski Szczawne. Napiszmy wspólnie kolejny rozdział historii GSMP – na nowej trasie.

 

W sezonie 2023, zespół Romana Barana wspierają: Valvoline, NTB Profesjonalny styropian, L Racing Team Liptak, Miasto Rzeszów – Stolica innowacji, Szik, Bendiks, Handlopex dystrybutor opon Paxaro, ATS Hightech Wheels Superior Industries – właściciel marki ATS, B3Studio, Cutline, MPWiK Rzeszów, mtuning.pl, Ecumaster, CR-turbo.pl, Acordi malowanie proszkowe, Carrera, Placard, MTD, Inter-Cars, Xtreme Clutch, NGK, Buchti.pl Promotion oraz TVP3 Rzeszów.